Professor Severus Snape's Office - click on the photo to visit it

"Happy is (s)he who, like Ulysses, has travelled far...."My on-line Work-Shop.:)

My on-line Work-Shop.:)
Mój Sklepik internetowy.:) Zapraszam!

Feb 22, 2014

New Pieces from me.:) Nowe miniaturki ode mnie.:)


I know I've been neglecting this blog lately and again all I can say I will do my best to post more often. Right. No promises by the way, lol!

Anyway I think you noticed I opened Etsy shop lately (link on the left side) and I am trying to put there new miniatures from time to time. I wanted to share some new pieces with you too.

This is my washstand "full set".  I did quite a lot re-modeling and even carving it, and I am pleased how it turned out. Of course I wish myself it sells quickly but if it won't sell I won't be too worried as I finally know how the bathroom in my dollshouse will look like after I overhaul it one day. So I may as well use this piece in my bathroom.;)
This is one of orders I completed last month. I hope some of you recognize these chairs? ;)


This little Paris tray was again inspired by the photo I found on internet.


Chest of drawers was also re-modeled and hand painted by me. I know I am not a good painter, lol! I did the handles too.

And this is no 6 of the sewing table which has just arrived to it's new owner in Germany.:)Hope you will like them all!:)

***

Wiem, że się ostatnio zaniedbuję w postach i jedyne co mogę napisać to to, że się poprawię. Ale obiecywać tego nie będę. ;)

Myślę, że zauważyliście iż oprócz własnego sklepiku otworzyłam również sklepik na Etsy (link po lewej stronie bloga) i staram się tam dodawać nowe miniatury co jakiś czas. Z Wami też chciałam się podzielić nowościami.

Pierwszy to mój komplet z umywalką. Całkiem sporo się przy nim napracowałam i nawet podoba mi się osiągnięty rezultat.:) Oczywiście chciałabym żeby się szybko sprzedał, ale jak się nie sprzeda, to martwić się za bardzo nie będę, bo w końcu wiem jak ma wyglądać łazienka w moim domku jak już go kiedyś zacznę remontować.;)

Kolejna fotka to skończone jedno z zamówień. Mam nadzieję, że pamiętacie te mebelki? ;)

Taca Paris została zainspirowana zdjęciem znalezionym w internecie.

Komódkę malowałam i przerabiałam osobiście. Uchwyty są również ręcznie robione.

A na koniec nr 6ty mojego niciaka, który właśnie szczęśliwie dotarł do nowej właścicielki.

Mam nadzieję, że nowości się Wam spodobają!

16 comments:

Susan Korman said...

Hi,

Love your bathroom sink and I hope it sells on Etsy for you! Your dresser is awesome and I think your painting skills are really good :-) Better than mine would be. I love your sewing tables and lucky individual in Germany.

Susan

The grandmommy said...

Everything is lovely. I am sure they won't last long in your store1

Plushpussycat said...

Dear Ewa, You are so talented! I am blown away every time I see your new furniture. I love your sewing tables, and the accessories you included with the sink look so pretty. Great work, you amazing miniaturist! xo Jennifer

17-17 said...

Bardzo mi się podobają Twoje prace, są zawsze pięknie wykończone i mają własny styl. Podziwiam za każdym razem Twoją świętą cierpliwość do drewna, które dla mnie jest ostatnią rzeczą za którą zabieram się jak już naprawdę muszę (ostatnie przecinanie beczek było koszmarem;-)A stolik z umywalką jest prawdziwą perełką.

Wyrna Christensen said...

I love it all, it's all so tasteful
Hugs
Wyrna

Maria Ireland said...

Your sink is amazing I love it. Your furniture is all gorgeous. I love how you painted the chest of drawers. Lucky Birgit winning your wonderful sewing table.
Hugs Maria

Daydreamer said...

Dear Ewa, now that I am seeing glimpses of your pieces on facebook... I recognize some of these! But they are so much more beautiful in the whole picture! LOL! I think your painted dresser is Beautiful! And the sink for your bathroom is awesome! (Have we ever seen this bathroom?) I Love all your work... it just keeps getting better and better! Lucky Birgit! She got a sewing table!!! Someday I will make my dream sewing room......!

Ilona said...

Hi Ewa! The bathroom sink is gorgeous and the accessories too! I think that your paintwork on the dresser is very good. Your beautiful sewing table is a special piece in your selfmade furniture collection. I think the new owner in Germany will be over the moon with it :D!
Hugs, Ilona

BiWuBär said...

I wish I had a washing table like this in my real bathroom... it's pure beauty. Your newest pieces are once more impressive... this is really Ewa-style and I like that very much!

Hugs
Birgit

Gosia Suchodolska said...

Bardzo mi się podoba Twoja umywalka. Ta misa jest niesamowita! Cudo!Oczywiście reszta miniatur również zachwycająca.

Pippibär said...

I really love your new furnitures! Especially the washing table. You done a great job again!
Hugs
Melli

Lady Fanaberia said...

Śliczne mebelki :) Umywalka- jak najbardziej. Ale niciarka! :) Cudeńko!

Steinworks said...

I dont just like them all I love them all! your sink is fabulous!

Hugs
Marisa :)

Christel said...

Ewa dear, these are so fabulous! Love the wash basin, the dresser, and the chairs! xoxo Christel

Ewa Hjertzell said...

Ooh ten komplet łazienkowy jest genialny!! Zresztą wszystko jest piękne! Pozdrawiam serdecznie i życzę by wszystko sie ładnie sprzedało :]

Sans! said...

I definitely recognise those chairs.

I am barely through reading the posts I have missed and OMG, dear Ewalina, your pieces are masterpieces now! I love the one you just posted (in your last post on 1 Mar)

Amazing work, my dear!